Lakáseladáshoz, bérléshez is kell energetikai tanúsítvány
Talán már köztudott, hogy a lakás vásárlása során az épületek energetikai jellemzőinek tanúsításáról szóló 176/2008. (VI. 30.) Korm. rendelet alapján szükséges az adásvétel tárgyát képező ingatlan energetikai jellemzőinek tanúsítására energiatanúsítvány beszerezni, és ennek azonosító kódját a vonatkozó szerződésben feltüntetni.
A tanúsítvány egy, az építésgazdaságért felelős miniszter által kidolgozott program segítségével készül, egyedi tanúsítvány azonosító kódot kap, és automatikusan bekerül az Országos Építésügyi Nyilvántartásba. Az energetikai tanúsítvány kiállítására az energetikai tanúsítói jogosultsággal rendelkező mérnökök jogosultak.
Lehetőség van egy konkrét ingatlan kapcsán a korábban elkészült tanúsítványok online lekérdezésére is a következő internetes oldalon: https://entan.e-epites.hu/?tanusitvany_lekerdezese
De nem csak a lakásvásárlás esetén kötelező a tanúsítvány beszerzése. Kiemelendő, hogy az ingatlanellenérték fejében történő tulajdonátruházása (adásvétele) vagy bérbeadása esetén feltétlenül szükséges, de a kormányrendelet szerint ezen túlmenően új épület építése, 250 m2, vagy ennél nagyobb hasznos alapterületű hatósági rendeltetésű, állami tulajdonú közhasználatú épület esetén is kötelező az energetikai tanúsítvány elkészítése.
Nem kell azonban energetikai tanúsítványt beszerezni az önálló, más épülethez nem csatlakozó, 50 m2-nél kisebb hasznos alapterületű épületre; az évente 4 hónapnál rövidebb használatra szánt lakhatás és pihenés céljára használt épületre (például: nyaraló); a legfeljebb 2 évi használatra szánt felvonulási épületre, fólia- vagy sátorszerkezetre; hitéleti célra használt épületre (templomok); a nem lakás céljára használt alacsony energiaigényű olyan mezőgazdasági épületre, amelyben a levegő hőmérséklete a fűtési rendszer üzemideje alatt nem haladja meg a 12 °C-ot vagy 4 hónapnál rövidebb ideig kerül fűtésre és 2 hónapnál rövidebb ideig kerül hűtésre; a műhelyre vagy az ipari területen lévő épületre, ha abban a technológiából származó belső hőnyereség a rendeltetésszerű használat időtartama alatt nagyobb, mint 20 W/m2, vagy a fűtési idényben több, mint húszszoros légcsere szükséges, illetve alakul ki.
Nem szükséges a rendelet szerint továbbá energetikai tanúsítványt igényelni a használatba vételi engedélyt (bejelentést) megelőző tulajdonátruházás esetén; ha ugyanabban az ingatlanban résztulajdonnal rendelkező tulajdonos szerez ellenérték fejében további tulajdonrészt (tulajdonostársak közötti adásvétel); illetve a hitelszerződésből eredő kötelezettségeiknek eleget tenni nem tudó természetes személyek kapcsán a tulajdonosváltás és bérbeadás esetén.
Az ingatlanok átruházására, bérletére vonatkozó írásbeli szerződésnek tartalmaznia kell, egy nyilatkozatot arról, hogy kell-e tanúsítványt készíteni, és ha a válasz igen, akkor rögzíteni kell a szövegben a tanúsítvány egyedi azonosító kódját és a vevő vagy bérlő nyilatkozatát arról, hogy az azonosító kód szerinti tanúsítványt vagy annak másolatát az eladótól vagy a bérbeadótól átvette.
Ha energetikai tanúsítványra van szüksége, keresse nyugodtan az ÜgyvédHázak hálózat ügyvédeivel együttműködő mérnököket.
A blogcikk szerzője Dr. Zalavári György ügyvéd, az Ügyvédházak ügyvédi ingatlanközvetítő hálózat alapítója